Konkurs improwizacji na Festiwalu Transatlatyk

Nie biorę za bardzo udziału w konkursach muzycznych. W tym roku postanowiłem jednak wystartować na jedynym w swoim rodzaju Instant Composition Contest, odbywającym się Festiwalu Transatlantyk już bodajże po raz 8.

Jak to określają organizatorzy, konkurs polega na „symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu na fortepianie”. Uczestnicy przed występem proszeni są po kolei do sali, gdzie oglądają krótką animację (ok 4-5min). Można się więc zapoznać z charakterem produkcji i wyłapać kluczowe momenty. Następnie zapraszani są na scenę przed jury, gdzie puszczany jest ten sam obraz, ale tym razem do dyspozycji jest już fortepian, na którym należy stworzyć muzyczną ilustrację pod obraz.

Jest to więc poniekąd powrót do źródeł i do czasów kina niemego z towarzyszeniem instrumentów, kiedy to takiego pianistę określano jako „tapera”.

W tym roku do konkursu przystąpiła rekordowa liczba 32 pianistów. Udało mi się przedostać do finałowej dwunastki. Gratuluję jeszcze raz wszystkim laureatom i dziękuję za wspólny występ w ramach tzw. „sztafety” podczas Gali Finałowej.

Polecam wywiad do odsłuchania na stronie Radio Łódź, w którym razem z Kamilem Zawiślakiem (lauratem drugiego miejsca) opowiadmy o naszych wrażeniach po pierwszej rundzie zmagań. Wywiad dostępny jest w sekcji „Kompozytorzy”:

https://www.radiolodz.pl/posts/45743-radio-lodz-znow-plynie-z-transatlantykiem-studio-festiwalowe

Zdjęcia z Gali Zamknięcia pochodzą ze strony Facebook’owej organizatora.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed