Pianomatyk

ilustracyjna muzyka fortepianowa z pogranicza jazzu i muzyki filmowej

(Warszawa / Bydgoszcz)

Pianomatyk, polski pianista i kompozytor mieszkający obecnie w Warszawie, wykonujący ilustracyjną muzykę fortepianową.

Jego autorskie kompozycje oparte są w znacznym stopniu na improwizacji, bazują jednak na stopniowaniu emocji oraz harmoniach zdecydowanie bliższych muzyce filmowej niż tradycyjnemu jazzowi.

W 2012r. nagrał album pt. Przejrzyste dźwięki, wydany w kolekcjonerskim opakowaniu sześciennym w różnych wersjach kolorystycznych. Obecnie szlifuje materiał do kolejnego wydawnictwa.

W swojej działalności Pianomatyk koncertował m.in. w takich salach jak:
  • Stara Pomarańczarnia (Łazienki Królewskie, Warszawa)
  • Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina (Pałac w Sannikach)
  • Pianosalon Steinway & Sons  (Warszawa)
  • Ratusz – Muzeum Podlaskie (Białystok)
  • Pałac Ostromecko
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (Włocławek)
  • Hala Pomp, Muzeum Wodociągów (Bydgoszcz)
  • Lodzkie House (Bruksela)
W 2012r i 2016r recitale Pianomatyka były rejestrowane i nadawane przez Polskie Radio PiK w Bydgoszczy.
Od 2016r. występuje także w nietypowych lokalizacjach z przenośnym pianinem cyfrowym np. na hamaku na Polach Mokotowskich czy Targu Śniadaniowym na Żoliborzu, na pufie na plaży w Zatoce Puckiej czy w sklepowej witrynie podczas happeningu artystycznego „Biennale Nieużytków” w Bydgoszczy.
W maju 2017r. rozpoczął projekt rowerowej trasy koncertowej Pianomatyk Bike Tour - przejazd rowerem z przenośnym instrumentem na przyczepce rowerowej z różnorodnymi koncertami codziennie po drodze (oficjalne, domowe i plenerowe). W 2017r. przejechał z Warszawy do Berlina, w 2018r z Berlina do Brukseli.  W ostatnim etapie projekt zakłada przejazd z Brukseli do Paryża.
Kompozycji i improwizacji uczył się samodzielnie. Od ukończenia Szkoły Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy w klasie fortepianu szuka własnej drogi artystycznej niezależnie. Od kilku lat mieszka w Warszawie, na co dzień pracuje poza branżą muzyczną, a oprócz solowego projektu od wielu lat gra w zespole progresywno-rockowym Art of Illusion.

Pianomatyk @ Cafe Forte Piano

Do muzyki stara się podchodzić interdyscyplinarnie – oprócz samych kwestii pianistycznych zajmował się m.in. przygotowaniem kolekcjonerskiego opakowania do płyty, fotografią o tematyce muzycznej, nagrywaniem i montażem własnych teledysków czy przygotowaniem filmów edukacyjnych.
Więcej informacji: