(English version, version française)

Idea:

W ostatni weekend maja 2017, rozpocząłem pierwszą część projektu nietypowej, rowerowej trasy koncertowej z Warszawy do Paryża przez Berlin i Brukselę, z lekkim elektronicznym pianinem na przyczepce rowerowej pełnej różnorodnych koncertów.

Trasa została zorganizowana tak, aby zatrzymywać się u entuzjastów rozmaitych dźwięków, oferując domowe muzykowanie w zamian za nocleg i gościnę.

Przenośny instrument umożliwia także spontaniczne, plenerowe występy podczas postojów.

Do tego w miarę możliwości aranżowane są po drodze bardziej oficjalne wydarzenia w salach koncertowych z dostępnymi fortepianami / pianinami. W pierwszej części projektu udało się wystąpić m.in. w takich miejscach jak:

  • Pianosalon Steinway & Sons w Warszawie
  • Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Hala Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
  • Rynek Miejski w Wągrowcu przy iluminacjach fontann

Projekt jest więc połączeniem dwóch pasji – muzycznej i sportowej.

Trasa została finalnie podzielona na 3 etapy:

  • Warszawa-Berlin – maj/czerwiec 2017r.
  • Berlin-Bruksela – czerwiec 2018r.
  • Bruksela-Paryż – wrzesień 2018r.

Trasa:

Z Warszawy chcę się poruszać mniej więcej z biegiem Wisły, aż do rodzinnej Bydgoszczy. Stąd skieruję się na Berlin, a następnie trzymając się europejskiej trasy rowerowej R1 zamierzam dostać się na zachód Niemiec, do Münster. W kolejnym etapie planuję przemierzyć Zagłębie Ruhry i dotrzeć do jedynego holenderskiego miasta na trasie – Maastricht, z którego dość blisko będzie już do Brukesli. Ostatni odcinek trasy będzie przebiegał w miarę prosto do czwartej i ostatniej stolicy podczas tej wyprawy – do Paryża.

Dziennie będę pokonywał średnio dystans ok. 70km. Pomijając niewielki fragment w środkowych Niemczech w pobliżu gór Harz, trasa będzie przebiegała raczej po płaskim terenie, co przy zwiększonym bagażu na przyczepce ma spore znaczenie.

Koncerty domowe:

Część noclegów na trasie organizuję w prywatnych domach rodziny, przyjaciół, znajomych znajomych, a także innych osób zainteresowanych muzyką, chcących zorganizować u siebie spotkanie muzyczne.

W odróżnieniu od występów w oficjalnych salach koncertowych, gdzie warunki są dość sztywne i występuje wyraźny podział scena-widownia, a także występów klubowych, gdzie atmosfera jest luźniejsza, ale część osób pozostaje z boku wydarzenia, koncerty domowe umożliwiają zdecydowanie najbardziej osobistą i intymną formę przeżycia ciekawego wydarzenia muzycznego w komfortowych warunkach w gronie przyjaciół, rodziny czy też sąsiadów.

Poniżej filmik, w którym prezentuję ideę takich występów:

http://www.youtube.com/watch?v=zj-nck4LCLA Aktualna lista wydarzeń na trasie znajduje się w zakładce Koncerty. Autorem grafiki projektowej jest Alina Rybacka-Gruszczyńska. Więcej informacji: www.alinarybacka.com

I Etap: Warszawa – Berlin:

Poniżej kilka zdjęć z pierwszego etapu trasy, pełnego różnorodnych wydarzeń, spotkań oraz pięknych widoków: Więcej o projekcie po pierwszym etapie można dowiedzieć się m.in. z:

- materiału informacyjnego nakręconego dla TVP Bydgoszcz: https://bydgoszcz.tvp.pl/31602653/w-drodze-do-paryza-pianista-schodzi-z-roweru-i-daje-koncerty

- audycji Jeszcze więcej kultury z wywiadem przeprowadzonym dla Radio Kampus: http://radiokampus.fm/podcasty/radio_kultury_i_nauki/jeszcze_wiecej_kultury___pianomatyk.html

- audycji Radiowy Dom Kultury z wywiadem przeprowadzonym dla Trójki: (od ok. 32:24): https://www.polskieradio.pl/9/209/Artykul/2132035,Radiowy-dom-kultury-26-maja-godz-1409

- audycji Stacja Kultura z wywiadem, przed Recitalem Podróżniczym w salonie Steinway & Sons rozpoczynającym drugi etap podróży, Polskie Radio, program Czwórka:
https://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/2135115,Recital-Podrozniczy-rowerowa-podroz-z-fortepianem

 

II Etap: Berlin-Bruksela

Poniżej wybrane zdjęcia z drugiego etapu trasy, tym razem we wzmocnionym dwuosobowym składzie. Pierwotnie planowana została zmodyfikowana na odcinku Munster – Bruksela.

O II-gim etapie trasy i koncercie finałowym w Lodzkie House w Brukseli opowiadam dla Radio Łódź:
https://www.radiolodz.pl/posts/45956-niezwykle-europejskie-tournee-przejechal-1600-km-na-rowerze-z-pianinem

III Etap: Bruksela-Paryż

Poniżej wybrane zdjęcia z trzeciego etapu trasy. Do stolicy Francji udało się dotrzeć akurat na dni dziedzictwa narodowego, podczas których wystąpiłem w Bibliotece Polskiej, co było dla mnie niezwykle prestiżowym zwieńczeniem trasy.