(English version, version française)

Idea:

W ostatni weekend maja 2017, rozpocząłem pierwszą część projektu nietypowej, rowerowej trasy koncertowej z Warszawy do Paryża przez Berlin i Brukselę, z lekkim elektronicznym pianinem na przyczepce rowerowej pełnej różnorodnych koncertów.

Trasa została zorganizowana tak, aby zatrzymywać się u entuzjastów rozmaitych dźwięków, oferując domowe muzykowanie w zamian za nocleg i gościnę.

Przenośny instrument umożliwiał także spontaniczne, plenerowe występy podczas postojów.

Do tego w miarę możliwości aranżowałem po drodze bardziej oficjalne wydarzenia w salach koncertowych z dostępnymi fortepianami / pianinami. W trakcie projektu udało się wystąpić m.in. w takich miejscach jak:

  • Pianosalon Steinway & Sons w Warszawie
  • Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Hala Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
  • Rynek Miejski w Wągrowcu przy iluminacjach fontann
  • galeria Alte Schule w Wiesenburgu
  • Łódzkie House w Brukseli
  • Biblioteka Polska w Paryżu

Projekt był więc połączeniem dwóch pasji – muzycznej i sportowej.

Trasa została finalnie podzielona na 3 etapy:

  • Warszawa-Berlin – maj/czerwiec 2017r.
  • Berlin-Bruksela – czerwiec 2018r.
  • Bruksela-Paryż – wrzesień 2018r.

Pierwszy etap przebyłem samodzielnie, drugi i trzeci pokonaliśmy we dwójkę.

Trasa:

Z Warszawy trasa prowadziła mniej więcej wzdłuż Wisły, aż do rodzinnej Bydgoszczy. Stąd skierowałem się przez Wągrowiec i Gorzów Wielkopolski na Berlin. W kolejnym etapie, jadąc już we dwójkę i trzymając się dość luźno europejskiej trasy rowerowej R1, dostaliśmy się na zachód Niemiec, do Münster, skąd mniej więcej w linii prostej przejechaliśmy do holenderskiego Eindhoven, a następnie do Belgii, do Antwerpii i Brukseli. Ostatni etap prowadził nieco okrężną drogą przez Gandawę, Lille i Amiens do czwartej i ostatniej stolicy na szlaku – do Paryża.

Dzienny dystans wynosił ok. 70km, po których na ogół był występ. Pomijając niewielki fragment w środkowych Niemczech w pobliżu gór Harz, trasa przebiegała raczej po płaskim terenie, co przy zwiększonym bagażu na przyczepce miało spore znaczenie.

Koncerty domowe:

Część noclegów na trasie organizowałem w prywatnych domach rodziny, przyjaciół, znajomych znajomych, a także innych osób zainteresowanych muzyką, chcących zorganizować u siebie spotkanie muzyczne.

W odróżnieniu od występów w oficjalnych salach koncertowych, gdzie warunki są dość sztywne i występuje wyraźny podział scena-widownia, a także występów klubowych, gdzie atmosfera jest luźniejsza, ale część osób pozostaje z boku wydarzenia, koncerty domowe umożliwiają zdecydowanie najbardziej osobistą i intymną formę przeżycia ciekawego wydarzenia muzycznego w komfortowych warunkach w gronie przyjaciół, rodziny czy też sąsiadów.

Poniżej filmik, w którym prezentuję ideę takich występów:

Lista wydarzeń z trasy znajduje się w zakładce Koncerty.

Autorem grafiki projektowej jest Alina Rybacka-Gruszczyńska. Więcej informacji: www.alinarybacka.com

I Etap: Warszawa – Berlin:

Poniżej kilka zdjęć z pierwszego etapu trasy, pełnego różnorodnych wydarzeń, spotkań oraz pięknych widoków:



























Więcej o projekcie po pierwszym etapie można dowiedzieć się m.in. z:

– materiału informacyjnego nakręconego dla TVP Bydgoszcz: https://bydgoszcz.tvp.pl/31602653/w-drodze-do-paryza-pianista-schodzi-z-roweru-i-daje-koncerty

– audycji Jeszcze więcej kultury z wywiadem przeprowadzonym dla Radio Kampus: http://radiokampus.fm/podcasty/radio_kultury_i_nauki/jeszcze_wiecej_kultury___pianomatyk.html

– audycji Radiowy Dom Kultury z wywiadem przeprowadzonym dla Trójki: (od ok. 32:24): https://www.polskieradio.pl/9/209/Artykul/2132035,Radiowy-dom-kultury-26-maja-godz-1409

– audycji Stacja Kultura z wywiadem, przed Recitalem Podróżniczym w salonie Steinway & Sons rozpoczynającym drugi etap podróży, Polskie Radio, program Czwórka:
https://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/2135115,Recital-Podrozniczy-rowerowa-podroz-z-fortepianem

– materiału w Polskim Radio PiK: http://www.radiopik.pl/index.php?idp=6&idx=56114&pianomatyk-bike-tour-koncert-w-bydgoszczy-wideo

II Etap: Berlin-Bruksela

Poniżej wybrane zdjęcia z drugiego etapu trasy, tym razem we wzmocnionym dwuosobowym składzie. Pierwotnie planowana została zmodyfikowana na odcinku Munster – Bruksela.

O II-gim etapie trasy i koncercie finałowym w Lodzkie House w Brukseli opowiadam dla Radio Łódź:
https://www.radiolodz.pl/posts/45956-niezwykle-europejskie-tournee-przejechal-1600-km-na-rowerze-z-pianinem

III Etap: Bruksela-Paryż

Poniżej wybrane zdjęcia z trzeciego etapu trasy. Do stolicy Francji udało się dotrzeć akurat na dni dziedzictwa narodowego, podczas których wystąpiłem w Bibliotece Polskiej, co było dla mnie niezwykle prestiżowym zwieńczeniem trasy.

O całej trasie można się dowiedzieć z wywiadu:
Radio PiK: http://www.radiopik.pl/58,246,audycja-z-30-pazdziernika-2018